Gwarancja 100% Pozwolenia na Budowę – Inwestuj, Buduj i Wydawaj Rozsądnie Pieniądze.

Architekci, Biuro Projektowe, Budowy, Domy i Projekty na terenie woj. pomorskiego Gdańsk, Sopot, Gdynia, Wejherowo, Kartuzy, Rumia, Puck, Reda, Tczew i Kościerzyna.

W czym pomagam jako architekt i co zawiera serwis dom-projekty.pl :

Jako architekt z Gdańska pomagam Inwestorom, którzy mają problem z wykorzystaniem pełnej powierzchni użytkowej w projektowanym budynku i/lub związane z tym prawo zabudowy nieruchomości/działki. Moje projekty obejmują : przygotowanie inwestycji, zakup działki, projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy, budowa i odbiór budynku. Celem ostatecznym jest ekonomika oraz funkcjonalność i estetyka budynków. W serwisie dom-projekty.pl znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z inwestycją, projektowaniem i budową domów.

Jakie problemy wiążą się z budową, projektami domów, Inwestycją ?

Wszyscy Inwestorzy, mniejsi od domów jednorodzinnych i więksi developerzy nie zawsze wykorzystują w pełni możliwość uzyskania powierzchni użytkowej za najniższą cenę już etapie przygotowania Inwestycji. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie Inwestycji, często nie mają pojęcia jak skutecznie przygotować projekty i domy, które wcisną się w obwarowania prawne i będą pasować do działki. To często powoduje straty ekonomiczną, która jest dostrzeżona przez Inwestor dopiero po zakończeniu Inwestycji lub w trakcie budowy.

Co jest źródłem problemów budowy ?

Inwestycja to prawo do zabudowy które obwarowane jest gąszczem przepisów, od planu miejscowego do użytkowania budynku. Ta wiedza pozornie jest ogólnie dostępna. Ale to co ma olbrzymie znaczenie to sposób rozwiązań przestrzennych w kontekście uwarunkowań prawnych. Zasadniczym błędem jest „kopiowanie inwestycji” czyli przyjęcie rozwiązań z innych lokalizacji do nowych. To często prowadzi do „strat ukrytych” ponieważ przepisy lokalne dają duże pole manewru w zakresie oszczędności inwestycji. Źródłem problemów dla Inwestorów jest także bardzo szybko zmieniające się przepisy, materiały budowlane i zmiany na rynku budowlanym i nieruchomości. Kiedyś budynek/ inwestycję budowano na 100 lat, dziś część budynków buduje się pod kredyt czyli na ok 20-40 lat.

O autorze : architekt Arkadiusz Zubowicz od 20 lat specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych, budynków usługowych, biurowych oraz przemysłowych. Jego Klientami są Inwestorzy domów jednorodzinnych, Firmy oraz Deweloperzy. Prowadzi projekty Inwestycyjne dla Firm i Deweloperów, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie możliwości prawa budowlanego w zakresie budynku i zagospodarowania terenu. Obecnie zaangażowany w dzielenie się swoją wiedzą w poprzez artykuły o budownictwie i o prawach autorskich
woj. pomorskie : Gdynia, Sopot, Wejherowo, Kartuzy, Rumia, Kartuzy, Reda, Tczew, Kościerzyna i Puck.

Trzy główne punkty straty finansowej to :

– konieczność inwestycji na działkach publicznych, czyli infrastruktura zewnętrzna. Nie przewidzenie inwestycji publicznych które są powiązane z Twoją inwestycją, może spowodować zatrzymanie Inwestycji na wiele lat. To może także spowodować przerzucenie kosztów tej inwestycji właśnie przez Ciebie.
– zakazy i wymogi planu miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy, czyli prawo miejscowe które obciążą Twoją Inwestycję. Często zakazy gminne narzucają określoną lokalizację i funkcję dla zabudowy, co powoduje szukania rozwiązań, które zniwelują straty powierzchni działki i jej funkcjonalności. Wymogi miejscowe mogą powodować dodatkowe czynności, rozwiązania droższe lub inwestycje które przyczynią się do dodatkowych kosztów budowy. Pieniądz to także po wybudowaniu późniejsza funkcjonalność, możliwość rozbudowy i przebudowy, a to może blokować rozwój przyszłych inwestycji na nieruchomości.
– wymogi przepisów warunków technicznych dla dróg, instalacji i budynków, które podniosą koszty inwestycji jeżeli projektant ma niewystarczającą wiedzę lub przyjmuje rozwiązania „dodatkowo bezpieczne”. Tu następuje bezpośrednie przełożenie funkcji i powierzchni użytkowej na finanse budowy. Ten problemy będą inaczej widziane z perspektywy Inwestora który buduje dla Siebie, a inaczej wymogi stawiał będzie Inwestor budujący do sprzedaży. Ale zawsze strata następuje na zbędnych lub niewłaściwie zaprojektowanych elementach budynku.

Jak ratować finanse budowy, jeżeli przepisy lub gmina „chcą za dużo” ?

Ciągle wzrasta liczba „bezradnych” Inwestorów, którzy trafiają do mnie. Najczęściej zła ocena przygotowującego inwestycję, prowadzi do wstrzymania procesu wydawania pozwolenia na budowę lub problemy z zamknięciem budowy. Jedne wypadki dotyczą spraw formalnych czyli terminów i kosztów dodatkowych. A drugie sprawy to inwestycje dodatkowe wymagane przepisami prawa. Często są to rozwiązania zbyt kosztowne i trzeba „wyczarować” alternatywę. Osiąganie sukcesu przy Inwestycji to zapewnienie właściwej informacji o realnych zakazach i wymaganiach które narzuca prawo budowlane i gmina. Często zdarza się, że gmina próbuje wymóc więcej niż to wynika z przepisów, dlatego zawsze trzeba rozmawiać z urzędem i uzgadniać alternatywy. Przedstawianie przepisów w innym świetle i alternatywa pozwala często ratować wzajemną sytuację między Inwestorem, a Gminą. Czasami sytuację ratuje odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych.

Co robić aby uchronić się przed błędami Inwestycji ?

Dlatego stawiam na solidne przygotowanie inwestycji od początku, tj wyprzedanie problemów. Inwestor musi mieć wiedzę na tema realnych zagrożeń przed pojawieniem się tych zagrożeń. Realne zagrożenia te które wynikają jasno z przepisów, uwarunkowań gminny oraz bieżących pism. Obecnie aby przygotować Inwestycję nie wystarczy projekt budowlany, trzeba jeszcze dawać gwarancję pozwolenia na budowę i uchronić Inwestora przed niepotrzebnymi kosztami i dodatkowymi inwestycjami, które zawsze chętnie proponuje gmina w ramach dobra społeczności lokalnej. Zawsze niezależnie od przepisów pamiętam o tym jak ważna jest funkcja i wygląd budynku, jego znaczeniu dla otoczenia i wartości inwestycji w zakresie wizualnym.

Dlaczego Architekt z Gdańska ?

Od ponad 20 lat przygotowuję inwestycje i projekty budynków na terenie woj. pomorskiego. Dzięki nabytemu doświadczeniu, wykorzystaniu najnowszych technik projektowych i znajomości przepisów prawa umożliwiam Inwestorom najlepsze wykorzystanie powierzchni w przeliczeniu na nakład finansowy. Sedno mojego rozwiązania to bieżące informowanie Inwestora o ważnych uwarunkowaniach wynikających z przepisów, urzędów czy gestorów. Polega to na autentycznej koncentracji na wykorzystaniu przepisów, powierzchni i estetyki zabudowy. Wynikiem tego bez dodatkowych kosztów Inwestor jest efektywniej zmniejszyć wydawane pieniądze na budowę. Moje projekty to 100% pozwoleń na budowę, bez niespodzianek, mieszczące się w budżecie, terminowe i spełniające oczekiwania Inwestora.

Share This