Czy  Organizacje Zbiorowego Zarządzania to problem nas wszystkich ?

 Wg mnie obecny problem z OZZ-teami to problem zmian systemowych, których nie można się doczekać. Brak „uszczelnienia” przepisów prawa autorskiego oraz jasno wskazanych kompetencji OZZ. Wszystko to tak zwana kontynuacja przepisów w poprzedniego systemu, aby przypadkiem coś za szybko się nie zmieniło.  Przykładem jest ciągłe zastrzeżenia członkostwa w OZZ czyli  decydowania przez samo OZZ kto ma być ich członkiem. Takie zastrzeżenia znajdują się w statutach stowarzyszeń. Ale to czubek góry, a tym razem znalazłem temat związany z dzieleniem pieniędzy dla twórców.

Tu ostatnia zajawka prasowa, która wskazuje na „pewne niedomagania” OZZ i bezradnych twórców wobec nich :

http://serwisy.gazetaprawna.pl/prawo-autorskie/artykuly/820776,prawa-autorskie-spor-o-miliony-z-tantiem-za-publikacje.html

 

Zmiany Prawa Autorskiego w najbliższym czasie

We wrześniu planowane są zmiany w przepisach prawa autorskiego. Zmiany mają dotyczyć właśnie rozwiązań Organizacji Zbiorowego Zarządzania.

Czas pokaże czy Ministerstwo Kultury ciągle będzie rozwiązywać problemy łatając dziury, bez rozwiązań systemowych.

http://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r1418,Projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-prawie-autorskim-i-prawach-pokrewnych.html

 

 

p.s.

Poniżej kilka odpowiedzi , tak dla przypomnienia tematu OZZ.

Kogo zrzeszają OZZ ?

Obecnie OZZ zrzeszają Twórców Zrzeszonych. Twórca zrzeszony to ten, który dobrowolnie zrzesza się w stowarzyszeniu tj. Organizacji Zbiorowego Zarządzania. Zgodnie z prawem autorskim OZZ powinny móc zrzeszać i chronić wszystkich twórców, także tych którzy nie należą do żadnej organizacji.

 Kogo OZZ nie zrzeszają ?

 OZZ nie zrzeszają twórców, którzy nie spełniają warunków statutowych danej organizacji. W wypadku np SARP warunkiem statutowym jest rekomendacja 3 członków z 5 letnim stażem.

Jeżeli chcesz korzystać z ochrony prawnej  OZZ powinieneś wystąpić do Komisji Prawa Autorskiego o wskazanie właściwej OZZ. Która ma być właściwa tego w ustawie nie wskazano, ale wg mnie to dowolna mająca siedzibę zgodnie z adresem zamieszkania twórcy niezrzeszonego.

Kogo OZZ powinny także zrzeszać ?

Ochrona praw Twórców Niezrzeszonych jest oczywistym rozwiązaniem w wolnym państwie.

 

Share This