Wybór projekt gotowego.

 

Jakie decyzje trzeba podjąć na tym etapie projektu gotowego, a które na etapie projektu adaptacji ? Decyzję co do wyboru projektu gotowego dokunuj z uprawnionym architektem, pamiętaj że ostateczy wybór będzie zależeć od projektanta adaptacji do warunków miejscowych.

Wytyczne w zakresie funkcji i kosztorysu

Jeżeli posiadasz hamonorgram wstępny, o którym tyle pislismy w rodziale 2 możesz przejść do lektury dalej. Jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu działki polecamy przeczytać rozdział 2 a jeżeli ją masz a niemasz bilansu to także wróć do rozdziąłu 2. Natomiast jeżeli już posiadamy działkę i bilans i przeczytane wczesniejsze rozdziały to zaoraszamy do lektury dalej.

Na poczatku zapamiętaj że to co wybierzesz przełoży się na budowę i koszty z tym związane. Dlatego wybór bo spodobał się Tobie np. łazienka o powierzchni 12,0m2 w domu 100,0m2 to jeżeli nie masz „nadzwyczajnych potrzeb” jest irracjonalne zajecie 12% powierzchni na funkcję łazienki. Dlatego pamiętaj żeby odnosić do całości powierzchni domu co da Tobie obraz bardziej obiektywny niż się spodziewasz. W projekcie wszystko można przeprojektować ale czy za wszystko będziesz chciał zapłacić w czasie budowy ? Oczywiście nie mozna demonizować problemów, ale zby twoje wybory były racjonalne słuchaj architekta który będzie dokonywała adaptacji.

Często do projektu gotowego dostaniesz kosztorys, czasem coś na kształt kosztorysu, a czasem sam przedmiar ilościowy podstawowych materiałów. Należy pamiętać, że jeżeli będziesz posiłkował się kredytem bank zarząda kosztorysu podpisanego przez projektanta. Projektant będzie posiłkował się kosztorysem/przedmiarem z projektu gotowego oraz informacjami od Ciebie. Dlatego przyjrzyj się dokładnie i co oznacza cena w kosztorysie a co będzie konieczne do dodania z brakami wynikającymi z uwarunkowań miejscowych, wykończenia domu oraz czy wycena scalona nie pomija powierzchni. W szczególnej sytuacji może być tak że koszt wybudowania domu będzie 250 000 zł koszt przyłączy 50 000 zł a prace wykończeniowe oklejne 100 000zł oraz dodatki elewacyjne 50 000zł co spowoduje zwiększenie kosztów do pierwotnych wyliczeń o prawie 100%.
Ten etap rozważań wstepnych jest ważny bo jak na tym etapie podjmiesz własciwe kroki to resztę przejdziesz jak po maśle ponieważ zmieścisz się z budżetem. Doatkowo wszystko zaplanujesz zgodnie z harmonogramem, bez nadzwyczajnych niespodzianej. Mimo wiedzy i zaangażowania innych ludzi nic nie zastapi twojej czujności na tym etapie. NIe oznacza to że nie będziesz mógł dokonywać później ale najczęściej spowodują kolejne wydatki.

 

Wielkość domu i jego funkcja na działce

Wielkość

Koncepcyjne zagospodarowanie terenu

Najważniejsze co powinno wami kierować przy wyborze projektu to:

– Wilekość działki i jej ukształotowanie wraz kierunkami świata, dojazdem etc
– Wielkośc domu tj. gabaryt szerokość i głębokość zabudowy. W tym miejscu przypominamy że odległości minimalne od granic działki budowlanej to zasadniczo 4,0m. Odległośc od granicy działki drogowej wg zgodnie z przepisami lub wg wymagań zarządcy drogi – najczęściej 6,0m. Odległości mniejsze niż4,0 i 6,0 m muszą mieć potwierdzenie w przepisach i spełniać warunki planu miejscowego lub decyzji o warun. zabud.
– Przegląd planu miejscowego i jego wymagań to niezbędna lektura szczególnie dotyczy to karty terenu.

Przed wyborem projektu, należy się zastanowić jakie są nasze faktyczne potrzeby mieszkaniowe. Rozkład funkcjonalny powinine być dostosowany do schematu funkcjonowania rodziny, która bedzie w nim mieszkała. Wygląd zewnętrzny budynku też jest istotny, ale też jest prostszy do ewentualnych modyfikacji w przeciwieństwie do późniejszych zmian w układzie funkcjonalnym domu. Klient planujacy budowę domu powienien znać swój budżet (należy przyjąć dodatkowe kilka procent zapasu), uwarunkowania działki którą zamierza zabudować ( wynikające z decyzji o warunkach zabudowy lub planu miejscowego), potrzeby funkcjonalne rodziny mającej w przyszłości mieszkać w nowym domu. Ewentualne zmiany i poprawki należy uwzględnić w procesie projektowym ( na etapie adaptacji projektu) ponieważ późniejsze zmiany są o wiele bardziej kosztowne.

Elementy budynku wpływające na koszt.

Budowa

 

Ukształtowanie terenu i piwnica –

Jeżeli masz działke która nie jest skarpą lub ma inne specyficzne wymagania terenowe, powierzchniowe zrezygnuj z piwnicy. Koszt wybudowania piwnicy w nakładładzie fiansowym na 1 metr kwadratowy niewiele różnie się od powierzchni normalnej użytkowej. Więc za piwnicę zapłacisz tyle samo co za normalną kodygnację a dodatkow będziesz miał problem z doświetleniem jej. Potrzebujesz więcej powierzchni ? Decyduj się na poddasze użytkowe wykorzystasz strop nad parterem i doświetlisz pomieszczenia.

– Bryła budynku i funkcja –

zwarta bryła budynku to mniejsza powierzchnia ścian i dachu co potencjalnie mniejsze koszty realizacji i ogrzewania przyszłego domu. Domy przekombinowane to dodatkowe koszty realizacyjne i eksploatacyjne, dlatego jeżeli nie stawiasz rezydencji wybieraj rozsądnie. Od strony pólnocnej lokalizujmy pomieszczenia które nie wymagają dużej ilości ciepła do ogrzewania jak, garaże, kotłownia, spiżarnie.

– Technologia realizacji budowy –

W projektach proponujemy rozwiązania sprawdzone w tzw. technologi tradycyjnej. Oczywiście wolno zmieniać dowolnie rozwiązania w projekcie zgodnie z tym co akceptuje projektant. Natomiast pamiętajcie że nowe technologie często bez ugruntowanej praktyki pokazują pazury w naszej szerkości geograficznej. Najniezbezpieczniejsze w naszym klimacie to ciągłe skoki punkt rosy skaczące temparetury między dodatnimi i ujemnymi które powodują skraplanie wody. NIe porónujcie swoich rozwiązań z skandynawi. Tam zima wchodzi raz i raz wychdzi, a u nas przez 20 lat nie było jednej zimy z jedną temperatują ujemną tylko w czasie zimy dochodzi do 20-30 poważnymi skokami temperatur.

– Instalacje –

koszty instalacji częso różnią się kilkukrotnie, dlatego warto przeliczyć tzw amortyzację po ilu latach zwróci się różnica w cenie, czy po 5-10 lat czasem 15-20 nie trzeba będzie dokonać całkowitej wymiany.

Eksploatacja

– Bryła –

skąplikowana bryła będzie zachowywać się jak radator czyli im większa powierzchnia elementów zewnętrznych tym dom ma wiekszą powierzchnię oddawanie ciepła, a tym samym szybciej ochładza się zimą.

– Przeszklenia –

radzimy stosowanie ich w miejscach gdzie jest to niezbędne z powodu funkcji czyli głównie jako doświetlenie pokoju dziennego i najlepiej od strony południowej. W lecie taka lokalizacja przysporzy nam wiele problemów z powodu dużego nagrzania dlatego warto zamontować jako minimum rolety lub markizy.

– Technologie –

– Wentylacja –

– Enegooszczędność –

instalacje dodatkowe jak pompa ciepła, solary , płaszcz komnikowy wspomogą obniżanie kosztów związanych z ogrzewaniem. Generalnie w każdym domu można zaprojektować rozwiązania energooszczędne. Najważniejsze są główne elementy tj. czy znajdzie się kubatura pod dane roziązanie dlatego warto główne elementy wstępnie rozmieścić na etapie adaptacji. Wg nas rozwiązania na etapie projektu gotowego to za wcześnie, ponieważ Najczęściej kubatura tych urządzeń nie wpływa na budynek a na zagospodarowanie terenu.

Energooszczędność i wpływ na projekt.

Energooszczędność to przede wszystkim niższe koszty ogrzewania. W tej częsci opiszę najważniejsze czynniki wpływające na co jest ważne i jak wpływa na projekt. Obecnie wyścig producentów, przepisów prawa , reklamy mody etc na życie eko i związane z nim często dopłaty z UE poprzez gminy powodują że chwilowe decyzje mogą odbyć się na etapie budowy a nie przygotowań. Mało jest rzeczy nie przewidywalnych jak właśniue rozwiązania instalacji, doboru okien izolacji, materiałow i parametrów ich na etapie budowy dla Inwestora domu jednorordzinnegoi. Jedną ze zmian którą będziesz chciał wprowadzać to wsdzystko co doyczy eksploatacji czyli opłat dotyczących energooszczędności. Obecnie to tak zmieniające się trendy i rozwiązania techniczne że nie sposób jednoznacznei określić w co tak naprawdę inwestować. Tak, bo chyba nikt nie chce powiedzieć że inwestycja na 20 lat to pewny interees, szczególnie że otoczeie tak szybo się zmienia. Sam podchodzę z rezerwą oglądając rozwiązania które wchodziły przez ostatnie 20 lat. – powierzchnia przeszkleń tj. przegórd o innych współczynnikach niż zwykłe ściany; – orienatcja względem stron świata; Obecnie domy które buduje się posiadają standardt od 20kWh/m2rok do 150kWh/m2 rok gdzie im mniej energi rocznie zużywamy tym mniejsze koszty utrzymania metra kwadratowego. Ale niezapominajmy że jeżeli wybudujemy dom z dodatkowymi metrami sześciennymiu do ogrzenia to zapłacimy na etapie realizacji ale także na etapie ksploatacji, gblatego najwazniejsza jest była budynku. Jak widać koszt ogrzewania może różnić się siedmiokrotnie ale czy to mało czy dużo. Szacunkowo możemy podać że obecnie różnica w cenie przy ogrzewaniu gazem ziemnym domu 150m2 będzie ok,. 7000zł na korzyść domu 50w/m2 w stsounku do 150W/m2. Więc biorąc pod uwagę 20 lat użytkowania da to kwotę 140 000 zł czy nakłady na oszczędności będą niższe to to z pewnością będą opłacalne na przestrzeni lat. Ale pompa ciepła da oszczędności rzędu 5000zł i zysk 100 000zł czyli nakłady nie powinny przekroczyć tej sumy. Ważna jest całkowita kalkulacja ze szczególnym zwróceniem na całkowitą kubaturę ogrzewaną przyszłego domu.
Z pewnością warto budować w sposób energooszczędny, ale moim dzaniem w sposób tzw. ograniczonego zaufania. Bo nie każde rozwiązanie będzie najlepsze dla nas. Abyśmy mogli uzyskać budynek oszczędny energetycznie jego zapotrzebowanie na energię powinno być miniejsze niż 80 kWh/m2rok.

– bryła budynku i kierunki świata

– kształt budynku oraz funkcje w nim wzgledem stron świata

– izolacja termiczna przegód budowlanych

– grubość i jakość izolacji termicznej w ścianach, dachu i podłodze
– grubość i jakość izolacji termicznej w dachu i podłodze
– grubość i jakość izolacji termicznej w podłodze
– stosowanie stolarki okiennej i drzwiowej
– współczynik A/V czyli jubatura do powierzchni

– minimalizacja mostków termicznych

– rozwiązanie ścian fundamentowych i łączenia z gruntem
– mocowanie drzwi okien z murami zewnętrznymi,
– balkony ze specjalnymi łączeniami konstrukcji,

– centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa

– nowoczesne kotły grzewcze kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania
– kolektory słoneczne

– wentylacja

– odzysk ciepłego powietrza do ogrzania sświeżego tj. rekuperacja powietrza w budynku. najmniejsze orurowanie to 120mm zbiorcze dochodzące do 250mm

– inteligentny dom

– Jeżeli wszystkie elementy elektryczne domu podepniemy do wspólnej centrali sterowaia to możemy uzyskać oszczędności na racjonalnym przełączaniu urządzeń i oszczędności na energi elektryacznej, poczynając od kotła kończąć na bramie wjazdowej.

– optymalizacja kosztów

ważne aby zawsze przeliczyć po jakim czasie potencjalny nakład się zwróci i ocenić jego realność.

Wybieramy projekt.

Wybór projektu

Share This